Újra veszély fenyegetheti az ózonpajzsot?!!!!
A sztratoszferikus ózon bomlása jól ismert folyamat; az ózont bontó perzisztens halogénezett szénhidrogének (CFC-k) kibocsátásának drasztikus csökkentését célozta az 1987-ben aláírt Montreali Jegyzőkönyv. Ugyanakkor nemzetközi kutatók egy csoportja egy újabb, növekvő veszélyt azonosított, amely a jegyzőkönyvben nem szabályozott egyes anyagok növekvő kibocsátására vezethető vissza.
A CFC-k veszélyessége összefüggött azok kémiai stabilitásával és hosszú élettartamával. A talajszinten kibocsátott anyagok így eljuthattak a sztratoszférába, ahol az ultraibolya sugárzás hatására a CFC vegyületből klór-, fluor-, illetve a brómozott szénhidrogéneknél brómatom vált le. Egyetlen lehasadó halogénatom több 1000 ózonmolekula bomlását képes katalizálni, különösen alacsony hőmérsékleten (ezért a téli időszakban és az Antarktisz felett volt intenzívebb a bomlási folyamat). Mint ismeretes, a hosszú élettartamú ózonréteget bontó anyagok kibocsátás csökkentése céljából azok a Montreali Egyezményben tételesen felsorolásra és szabályozásra kerültek. Fontos fennmaradó bizonytalanság tulajdonítható ugyanakkor a relatíve rövid (< 6 hónap) élettartamú vegyületeknek, melyeket az Egyezmény nem tartalmaz.
Napjaink több tanulmánya világított rá egyes rövid élettartamú ózonréteget bontó vegyületek troposzférikus koncentrációja egyelőre nem megmagyarázható növekedésére. Például a diklórmetán (CH2Cl2) troposzférikus átlagkoncentrációja az elmúlt évtizedben mintegy 60%-kal növekedett. Kelet- és Délkelet-Ázsiában hasonló növekedés figyelhető meg az 1,2-diklóretán (C2H4Cl2) felszíni, és felső-troposzféra-beli észlelései alapján. Bizonyítékokkal rendelkezünk továbbá arra vonatkozóan, hogy a Kelet-Ázsiában emittált klórozott rövid élettartamú vegyületek képesek az atmoszferikus transzport folyamatok révén a kibocsátás helyéről a trópusi felső troposzférába jutni, mégpedig jelentős mennyiségben. Ez utóbbi régió pedig a sztratoszférába jutó levegőáramok fő forrása, így ez a transzport mechanizmus, az említett vegyületek fokozódó kibocsátásával párosulva, akár jelentősen lassíthajta a sztratoszférikus ózonréteg regenerációjának eddigi tudásunk alapján várt ütemét.
Forrás: Atmospheric Chemistry and Physics, 2017; 17 (19): 11929 DOI