Bejelentési, nyilvántartási, adatszolgáltatási, bevallási és díjfizetési kötelezettség
Levegőtisztaság-védelmi bejelentést, adatszolgáltatást a hatóság a 279/2014. (XI. 14.) Kormányrendelet alapján papír alapon csak 2014. november 20.-ig fogadott be. 2015-től ezek a kötelezettségek kizárólag elektronikus formában, ügyfélkapun keresztül tehetők meg. Az adatok pedig az ÁNYK (Általános Nyomtatványkitöltő) programmal vihetők be, elektronikus űrlapok segítségével. Fontos változás az adatszolgáltatás eddigi rendjéhez képest, hogy az adatszolgáltatásra vagy bejelentésre kötelezett szervezet a KAR (környezetvédelmi alap nyilvántartás) rendszerén keresztül meg kell hogy hatalmazza az adatszolgáltatást vagy bejelentést ténylegesen benyújtó, ügyfélkapu hozzáféréssel rendelkező természetes személyt. A kötelezettnek ezen felül KÜJ és KTJ számmal is kell rendelkeznie.
A levegőtisztaság-védelemmel kapcsolatos bejelentések és adatszolgáltatások:
- Levegőtisztaság-védelmi alapbejelentés (LAL): engedélyköteles légszennyező forrás üzemeltetőjének kell megtennie, legkésőbb a légszennyező forrás működési engedély kérelmének benyújtásával egy időben. Alapbejelentésre kötelezettek továbbá az (E)PRTR jelentésköteles tevékenységet folytatók is, bejelentésüket legkésőbb a tevékenység megkezdése előtt meg kell tenniük. A bejelentés elsősorban telephely szintű adatokat foglal magában;
- LAL változásjelentés: az alapbejelentés során megadott adatokban bekövetkező változások átvezetésére szolgál, ezt a változás bekövetkezésétől számított 30 napon belül kell az üzemeltetőnek megtennie;
- Éves levegőtisztaság-védelmi jelentés (LM): a légszennyező forrás tényleges működésének megkezdésétől kezdődően kell évente benyújtani, minden tárgyévet követő év március 31.-ig. Célja, hogy a bejelentésre kötelezett légszennyező forrást üzemeltetők a tevékenységükkel kapcsolatos levegőterhelés mértékéről számot adjanak. Az LM bejelentés alapját a légszennyező forrásokról és az ezekhez tartozó technológiai berendezések üzemviteléről folyamatosan vezetett üzemnapló adatai képezik. Az éves jelentés alapján a környezetvédelmi hatóság a határértékek teljesülését is ellenőrzi. Az adatok emellett hazai és nemzetközi jelentési és elemzési feladatokat szolgálnak.
Díjfizetési kötelezettség a légszennyező források üzemeltetéséhez kapcsolódóan a 2003. évi LXXXIX. törvény előírásai alapján keletkezhet. Az ún. levegőterhelési díjat egyes kibocsátott levegőterhelő anyagok (kén-dioxid, nitrogén-oxidok, szilárd – nem toxikus – anyag) mennyisége után kell befizetni. A díj mértékét a tárgyévet követő év március 31.-ig a tárgyévi tényleges kibocsátások mértéke alapján kell kiszámítani és bejelenteni. A számított és bejelentett díj mértéke alapján negyedévente díjelőleget kell az állami adóhatóság által vezetett számlára befizetnie a forrás üzemeltetőjének, a negyedév utolsó napjáig.