Összefüggés az E-vitamin és a levegőszennyezettség egészségre gyakorolt hatása között!!!!
Egy újabb tanulmány az emberi testben levő E-vitamin mennyisége, a porszennyezettség mértéke és a tüdőfunkció közötti összefüggést tárt fel. Az eredmények alapján egyre valószínűbb, hogy bizonyos vitaminok a tüdő légszennyezettséggel szembeni védelmében kulcsszerepet játszhatnak.
A szilárd (nem toxikus) légszennyező anyagok (PM, particulate matter) az emberi egészségre legkárosabbnak gondolt légszennyezők közé tartoznak. Számos korábbi tanulmány igazolta a PM- (ezen belül is különösen a kisebb részecskeméretű PM10, PM2.5) expozíció tüdőfunkcióra gyakorolt káros hatását, habár az ennek hátterében húzódó élettani folyamatok még nem teljesen ismertek.
Az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine-ben publikált kutatás a tüdőfunkció, valamint egyes metabolitok vérben mérhető mennyisége, továbbá a PM10- és PM2.5-expozíció közötti összefüggést vizsgálta. Ehhez regisztrálták a vizsgálatban résztvevők lakókörnyezetében mérhető, említett porfrakciók koncentrációját, a résztvevők vitálkapacitását, továbbá a vérben 280 metabolit előfordulását. A kísérletsorozatban résztvevő több, mint 2700 ikerpárból kb. 500 London-környéki résztvevő esetében a hosszútávú PM-expozíciónak való kitettséget is számszerűsítették, levegőtisztaság-védelmi modellvizsgálatokat alkalmazva. A résztvevők az egészségügyi háttérre és az életvitelre vonatkozó kérdőívet is kitöltöttek, amelyben a kísérleti időszakban fogyasztott vitaminokra és étrendkiegészítőkre vonatkozó kérdés is szerepelt.
A vizsgálat szerint a nagyobb PM-expozíció kapcsolatban állhat a laborteszttel érintettek közül 8 metabolit vérbeli koncentrációjának csökkenésével, valamint az alacsonyabb tüdőfunkcióval. A korrelációval érintett metabolitok között két jól ismert antioxidáns: a C-vitamin és az E-vitamin is szerepelt, de a legerősebb kapcsolat mind a tüdőfunkció romlása, mind pedig a magasabb PM2.5 koncentráció esetében az utóbbi alacsonyabb vérbeli koncentrációjával volt kimutatható. A vizsgálati eredmények azt az elméletet is alátámasztják, hogy a szilárd anyagok tüdőkárosító hatása oxidatív hatáson alapul. A feltételezések szerint az alfa-tokoferol (E-vitamin) hatásmechanizmusa az oxidatív károsodás minimalizálásán alapul.