Napsütés hatására az épületek felületi koszrétege is légszennyező-anyagokat bocsát ki!!!!
Egy, a levegővédelem területén előzmény nélküli tanulmány szerint a természetes napsugárzás hatására szmogképző nitrogén-oxid vegyületek lépnek ki a tipikusan a városi épületeket, emlékműveket, és egyéb építmény felületeket borító felületi koszrétegből. (fotó: Dee Ashley)
Az épületek felületi koszrétege egy akár több ezer, eredetileg a gépjárművek, gyárak és egyéb légszennyező források által a levegőbe juttatott vegyületből kialakult, rendszerint szürkés-feketés bevonat. A kutatások szerint a bevonat nitrogén-oxidokat is tartalmaz, kötött formában. A bevonatból a napfény hatására kilépő nitrogén-oxidok bonyolult reakciósorozata a VOC-ként ismert illékkony szerves szennyezőkkel ózon képződéséhez vezethet.
A laboratóriumi vizsgálatokon alapuló felismerés, mely szerint az eredetileg a gépjárművek által kibocsátott és a felületeken megkötődött - ezzel inaktívvá vált - nitrogén-oxidok napfény hatására újra a környezeti levegőbe léphetnek, egy körfolyamat meglétét sejteti. A Lipcse és Torontó területén elvégzett terepi megfigyelések ugyanakkor arra utalnak, hogy ezek a folyamatok nemcsak laboratóriumi körülmények között, hanem a városi környezetben ténylegesen is lejátszódnak. Habár a leírt körfolyamat méretei egyelőre nem ismertek, a nitrogén-oxidok ebből adódó kibocsátása jelentős is lehet, ami azt jelenti, hogy a városi környezet levegőminőségét befolyásoló jelenségek megértéséhez szükséges információk jórésze eddig nem állt rendelkezésünkre.
Forrás: Science Daily