Megjelent a hazai környezetvédelmi politika uniós felülvizsgálatát célzó országjelentés!!!!
2016. májusában az Európai Bizottság megkezdte a környezetvédelmi politikák végrehajtásának felülvizsgálatát, amelynek alapvető célja a meglévő uniós környezetvédelmi politika és a jogszabályok végrehajtásának javítása. Az elemzés szerint Magyarországnak három fő kihívással kell a jövőben megküzdeni, melyek a hulladékgazdálkodás, a Natura 2000 hálózat kiegészítése, valamint a levegőtisztaság-védelem területére csoportosulnak.
Ami a levegőtisztaság-védelem területét illeti, a tisztább levegőre irányuló uniós politika és szabályozás alapján az Unió tagállamaként a levegő minőségét jelentősen javítani kell, és azt közelíten kell a WHO által ajánlott szinthez. A levegőszennyezést, valamint annak ökoszisztémákra és a biodiverzitásra gyakorolt hatásait tovább kell csökkenteni. Ezzel kerülhető el a kritikus terhelések és szintek túllépése, illetve a hosszú távú célkitűzések elérése. Magyarország ennek érdekében 1990 és 2014 között jelentősen csökkentette egyes légszennyező anyagok kibocsátását (pl. kén-oxidok: -97%; ammónia: -47%; illékony szerves vegyületek: -60%). Ugyanakkor az országjelentés szerint hazánkban a levegőminőség továbbra is aggodalomra ad okot. 2013. vonatkozásában az Európai Környezetvédelmi Ügynökség becslése szerint Magyarországon több mint 12890 olyan korai haláleset történt, amelyet a légszennyező részecskék (PM10, PM2.5) koncentrációja váltott ki, és durván évi 850 haláleset vezethető vissza a nitrogén-dioxid és az ózon magas koncentrációira. 2014-ben az EU levegőminőségi határértékeit a nitrogén-dioxid két zónában (Budapest, Pécs) túllépte, a szálló por (PM10) tekintetében pedig három zónában volt túllépés regisztrálható. Egy levegőminőségi zónában a finom frakciójú szálló por (PM2.5) vonatkozásában is túllépés volt feljegyezhető, erre vonatkozóan azonban az uniós határérték csak 2015-ben vált kötelező erejűvé. Számos levegőminőségi zónában volt megfigyelhető végül a benzo(a)pirén, valamint az ózon célértékeinek túllépése.
A szálló porra (PM10) és a nitrogén-dioxidra (NO2) vonatkozó uniós levegőminőségi előírásokat Magyarország számos esetben megsérti, ami az emberi egészségre és a környezetre egyaránt súlyos negatív hatást gyakorol. Az előírások megsértését az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárás révén követi nyomon. A cél az, hogy az összes zóna megfelelővé tétele érdekében megfelelő intézkedések szülessenek. 2012-ben a közúti forgalom volt a felelős a NOX-kibocsátások 41%-áért. A közlekedésből származó szálló por kibocsátás szintén kockázatot jelent, mellyel összefüggésben az ország városi népességének 55%-a él olyan területen, ahol a PM10-koncentráció napi átlaga a megengedettnél több esetben meghaladja a vonatkozó határértéket (az uniós átlag ebben a vonatkozásban 21,5%). Mindezek alapján az országjelentés által javasolt intézkedések:
- a légszennyező anyagok csökkenő kibocsátási tendenciájának fenntartása;
- a nitrogén-oxidok (NOX) kibocsátásának csökkentése a nitrogén-dioxid és ózonkoncentrációk csökkentése érdekében, többek között a közlekedéssel összefüggő - különösen városi területekre jellemző - kibocsátások csökkentése révén;
- a szálló por (PM10) kibocsátásának és koncentrációjának csökkentése, többek között a szilárd tüzelőanyagok felhasználásával történő villamosenergia- és hőtermeléshez, valamint a közlekedéshez és a mezőgazdasághoz kapcsolódó kibocsátások csökkentésével.
A teljes országjelentés megtekinthető a következő linken.