Máris elvesztettük a klímaváltozás elleni harcot?!!!!
A 2016. évi fokvárosi földtani konferencia résztvevői javasolták, hogy a 11.700 éve kezdődött jelenkort (holocén) a tudomány zárja le, és az 1950-es évektől kezdődő időszakot sorolja új földtani korszakba, melyet az antropocén névvel azonosítanának. Az antropocénben, mint neve is utal rá, az emberi tevékenység az, amely a Földi Rendszer további fejlődési pályáját meghatározza.
Az USA Nemzeti Tudományos Akadémiai közleményei között nemrégiben napvilágra látott értékelés a Föld további fejlődési irányait vizsgálva megállapítja, hogy jelentős annak a kockázata, hogy a globális felmelegedés jelenlegi szintje is olyan öngerjesztő folyamatokat indítson el, amelyek eredményeképpen a bolygó klímája nem stabilizálódna, hanem egy ún. „üvegház Föld” fejlődési pályára lépne. Ez esetben az üvegházhatású gázok emissziójának mérséklése ellenére is folytatódna a globális felmelegedés, olyan földi átlaghőmérsékleteket eredményezve, melyekre az elmúlt 1,2 millió évben nem volt példa, szignifikáns tengerszint emelkedéssel a holocénhez képest.
Az ábra jól mutatja azt, hogy az elmúlt 100 ezer évben a földi klíma az eljegesedések és interglaciálisok által meghatározott (kék vonallal jelölt) ciklusokban volt található. Az A-val jelölt jelenlegi pontból az ábra B pontja szerinti stabilizálódott Földi Rendszer mai tudásunk szerint a globális felmelegedés iparosodás előtti szinthez képesti 2°C alatti mértéke esetében érhető el (ez az a szint, melyet a párizsi klímaegyezmény megcélzott, amelyből az USA jelenleg éppen kihátrálni szándékozik). Ha nem sikerül a földi klímát stabilizálni, a bolygó a modell szerint a melegház Föld pályára lép, ahol a globális átlaghőmérséklet 4–5°C-kal meghaladja az iparosodás előtti szintet, míg a tengerszint a jelenleginél 10–60 méterrel magasabb. A melegház Föld fejlődési pályára lépve ismereteink szerint a klímaváltozás és annak mértéke tovább már nem kontrollálható, valamint a stabilizált Föld fejlődési pálya erről a fejlődési ágról már elérhetetlenné válik.