Kína távérzékelésen alapuló monitoring rendszer felállítását tervezi a szennyezés kontrollja céljából!!!!
A világ legnagyobb környezetszennyezője, Kína 2020-ig drónok, műholdak és távérzékelők bevonásával átfogó figyelőhálózat kiépítését tervezi a talaj, a tenger, és a levegő szennyezettségének észlelésére.
Az idén júliusban jóváhagyott tervek szerint a rendszer elsősorban monitoring és információ szolgáltatási feladatokat látna el, de alkalmas lenne a túllépések helyeinek meghatározására, végső soron a felelősség kérdésének rendezésére. A kínai Környezetvédelmi Minisztérium két atmoszferikus környezetet monitorozó műhold kutatásait kívánja felgyorsítani a projekthez kapcsolódóan. A különösen szennyezett levegőjű területek azonosításában drónok segítenének, a megfelelő előrejelzéseket pedig monitoring állomások felállításával támogatnák.
Az intézkedések hátterében részben az áll, hogy Kína tavaly megállapodást kötött az USÁ-val, emisszióik közös csökkentéséről. Az egyezmény szerint pl. az USA vállalta, hogy 2025-ig légszennyezőanyag-kibocsátásait 26-28%-kal csökkenti, elérve a 2005 évi szintet. Kína szintén vállalta a kibocsátási plafon alkalmazását, továbbá azt is, hogy 2030-ig a megújuló energiák részarányát emeli teljes energiaigénye 20%-áig.