Interaktív térkép a Föld mai PM2.5 szennyezettségéről!!!!
A WHO a világ minden pontjáról gyűjtött levegőminőségi (szálló por) adatok alapján interaktív térképet jelentetett meg honlapján. A térkép riasztó képet fest: az emberiség mintegy 90%-a a WHO irányértéknél nagyobb környezeti porkoncentrációjú területeken él.
A következő linken megtekinthető térképet 2008 és 2015 közötti időszakban, műholdas mérések, transzportmodellek, valamint 103 ország több, mint 3000 földfelszíni mérőállomásának adatai alapján állították össze. Habár a PM2.5 értékek származtatott (PM10-ből számított) koncentrációk, azok a WHO szakemberei szerint jó közelítést jelentenek a valós állapotokra. Valóban, a magyarországi területről származó értékeket az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat automata állomásain mért PM2.5 koncentrációk 2013. évi átlagaihoz hasonlítva megállapítható, hogy a térképen ábrázolt PM2.5 értékek a mérési eredményekkel jó egyezést adnak. A térképpel ábrázolt levegőminőségi állapot időbeli további alakulását kutatva, a hazai mérésekből számított éves átlagértékek alapján 2013-at követően 2014-ben valamelyest csökkent a levegő PM2.5-terheltsége. 2015-ből ugyanakkor nem rendelkezünk értékelhető adatsorral, melyet a levegominoseg.hu honlapon publikált értékeléseket készítő OMSZ technikai okokkal magyaráz.
A WHO számításai szerint évi körülbelül 3 millió haláleset hozható összefüggésbe a levegőszennyezéssel, ezen belül is elsősorban a szálló por finom frakciójának (PM2.5) való kitettséggel, ami egyértelműen mutatja a téma fontosságát. A WHO ajánlása a szálló porra (PM10) 20 µg/m3, a szálló por finom frakciójára pedig 10 µg/m3, éves átlagban (az uniós, illetve a hazai éves immissziós határértékek rendre 40 µg/m3 illetve 25 µg/m3).