Hatályba lépett a párizsi klímaegyezmény!!!!
November 4.-én hatályba lépett a Párizsi Megállapodás, melynek ambíciózus célja az, hogy elkerüljük a globális felmelegedés igazán kedvezőtlen hatásait. A tudósok egyetértenek abban, hogy a felmelegedés miatt várható intenzívebb viharok, hosszabb szárazságok, veszélyes mértékű tengerszint-emelkedés, és egyéb veszélyes következmények valószínűségét jelentősen csökkentené, ha a felmelegedés mértékét az iparosodás előtti szinthez képest 2 °C alatt lehetne tartani.
A kötelezettséget 195 ország vállalta azzal, hogy folytatják azirányú erőfeszítéseiket, hogy a felmelegedés csak 1,5 °C-os legyen, a tengerszint emelkedéssel fenyegetett szigetállamok kérésére. A megállapodást Magyarország is ratifikálta 2016. október 5.-én csakúgy, mint a későbbiekben az Európai Parlament, Kína, és az Amerikai Egyesült Államok is. Az egyezmény hatályba lépésének feltétele az volt, hogy azt ratifikálja legalább 55 ország, amelyek együttesen a globális felmelegedésért felelős gázok 55%-át bocsátják ki.
Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) november 3.-án publikált éves emissziós jelentése ugyanakkor azt állítja, hogy még ha a párizsi emisszió csökkentési szintek megvalósulnak is, a világ akkor is 2,9-3,4 °C hőmérséklet növekedéssel kell, hogy szembenézzen még századunkban. Az UNEP számítása szerint a Párizsi Megállapodás teljesülése melletti 2030. évi emissziós szintek 12-14 gigatonnával meghaladják majd azt a szén-dioxid kibocsátási szintet, ami a felmelegedés 2°C alatt tartásához szükséges.
Feltehetően a Párizsi Megállapodás gyakorlati megvalósításával kapcsolatos kérdések mellett ez is a témája lesz az ENSZ 22. klímakonferenciájának, amely november 7.-én kezdődik a marokkói Marakkesh-ben.
(a fénykép forrása: unep)