Az izlandi Bardarbunga vulkán füstcsóvájával terjedő kén-dioxid egész Európába eljutott!!!!
A Bardarbunga vulkán 6 hónapig tartó kitörése 2014 augusztusa és 2015 márciusa között Izland történetében a legnagyobb kitörés az 1780-as évek óta.
A kitörés eredményeképpen mintegy 12 megatonna kén-dioxid (SO2) jutott a légkörbe, ami közel háromszorosan meghaladja egész Európa 2011. évi összes antropogén kibocsátását. Az Izland területén mért órás átlagkoncentráció a 350 µg/m3 egészségügyi határértéket is meghaladta akár napokig, hetekig az ország jelentős részén. A vulkán kibocsátásainak hatása azonban korántsem korlátozódott Izlandra; Európa több részén is magas SO2 légköri koncentráció értékeket tapasztaltak. Még egy, az osztrák Alpok területén, 1210 m-en lévő monitoring állomás is mért 235 µg/m3 koncentrációt, ami az egészségügyi határérték kb. 60%-a, és nagyjából 50-szerese a normál esetben mérhető 5 µg/m3-es alap levegőterheltség értékének. A kutatók szerint a kitörés pont időben fejeződött be ahhoz, hogy az európai országokra gyakorolt egészségügyi hatás várhatóan minimális legyen. Ugyanakkor a kitörés időpontját, és az az alatti időjárást tekintve is szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mivel az nagyobbrészt az őszi-téli időszakra esett. A nagyobb átlagos téli szélsebesség pedig gyorsabb szennyezőanyag-diszperziót, és kisebb környezeti koncentráció értékeket eredményezett. A napsütéses órák őszi-téli időszakra jellemző kisebb száma ugyanakkor azt eredményezte, hogy az emittált SO2 kisebb hányada oxidálódott száraz környezetben kénsavvá (H2SO4).
A leedsi egyetemen dolgozó Dr. Anja Schmidt szerint ugyanakkor a kitörés egy figyelemreméltó alkalmat biztosított a tudományos kutatóknak arra, hogy jobban megértsék és felmérjék, hogy egy nagyobb kén-dioxid emissziós forrás hogyan befolyásolhatja az időjárást regionális szinten, illetve mik környezeti és humán egészségügyi hatásai. Reméljük azért, hogy a közeljövőben nem kell hasonló volumenű kibocsátással számolnunk.
További információ: ScienceDaily